Monday 30 October 2017

Open Street Map



Ta strona prezentuje lokalizacje bocianich gniazd wprowadzone do projektu OpenStreetMap.

Jak dodać gniazdo?

Zaznaczyć gniazdo może każdy, nawet osoba, która do tej pory nie miała do czynienia z edycją mapy OpenStreetMap. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy założyć sobie konto w projekcie OpenStreetMap. Po zarejestrowaniu się w projekcie, trzeba na stronie http://openstreetmap.org znaleźć interesującą lokalizację, u góry kliknąć "Edycja" i z listy rozwijalnej wybrać "Edytuj w iD". Po załadowaniu się edytora, z górnego menu wybrać "punkt" i kliknąć w miejscu gniazda. Następnie lewy panel przewinąć do dołu, kliknąć "Punkt" i w tabelce opisanej jako "Wszystkie tagi" kolejno wprowadzić atrybuty (tagi) według poniższego schematu tagowania.
Dla osób nieposiadających doświadczenia z edycją w OpenStreetMap, a chcących zaznaczyć gniazdo, przygotowany został prosty film instruktażowy (sugerujemy oglądać na pełnym ekranie i w najwyższej jakości):

Schemat tagowania (przykład)

natural=birds_nest - tag oznaczający ptasie gniazdo
birds_nest=stork - tag oznaczający gatunek ptactwa zasiedlającego gniazdo (stork=bocian).

Tagi dodatkowe:
nest_mount=pole - tag oznaczający umiejscowienie gniazda; dopuszczalne wartości to pole (słup), tree (drzewo), chimney (komin), roof (dach). W przypadku niestandardowego umiejscowienia gniazda należy zapytać na forum.
nest_platform=yes - tag opisujący czy gniazdo znajduje się na przygotowanej przez człowieka platformie; dopuszczalne wartości: yes (tak), no (nie)
image=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bociany.jpg - tag zawierający link do zdjęcia gniazda wraz z okolicą

Dlaczego warto?

Przede wszystkim celem akcji jest stworzenie otwartej (czyli dostępnej dla każdego) bazy gniazd bocianich. Nie jesteśmy pierwszą organizacją, która tworzy taką bazę, ale w odróżnieniu od innych baz, dane z projektu OpenStreetMap są dostępne na wolnej licencji (ODbL). Każdy może zaznaczyć gniazda, które zna w swojej okolicy. Można to zrobić klasycznie, czyli edytując mapę lub chociażby zgłaszając gniazdo poprzez mechanizm zgłaszania błędów.
Mapa OpenStreetMap powstaje właśnie dzięki takim ludziom jak Ty!







No comments:

Post a Comment